Cambridge Arts Picturehouse

38-39 St Andrew's Street, CB2 3AR, Cambridge

08719025720

Cambridge Arts Picturehouse

Showtimes of Thursday 19 October

Battle of the Sexes

of Jonathan Dayton with Emma Stone, Elisabeth Shue, Steve Carell, Natalie Morales, Jessica McNamee, Andrea Riseborough, Sarah Silverman, Alan Cumming, Martha MacIsaac, Eric Christian Olsen

2D
20:30

The Death of Stalin

of Armando Iannucci with Jason Isaacs, Olga Kurylenko, Steve Buscemi, Jeffrey Tambor

2D
21:00

Slackers C

The Party

of Sally Potter with Patricia Clarkson, Kristin Scott Thomas, Timothy Spall, Bruno Ganz

2D
10:15 11:15 15:35

Silver Scr

The Party

of Sally Potter with Patricia Clarkson, Kristin Scott Thomas, Timothy Spall, Bruno Ganz

2D
18:30

The Snowman

of Tomas Alfredson with Val Kilmer, Chloe Sevigny, Rebecca Ferguson, Michael Fassbender, J.K. Simmons, Jamie Clayton, Charlotte Gainsbourg, James D'Arcy, Toby Jones, Ronan Vibert, Alec Newman

2D
13:00

Silver Scr

Blade Runner 2049

of Denis Villeneuve with Jared Leto, Robin Wright, Mackenzie Davis, Dave Bautista, Barkhad Abdi, David Dastmalchian, Sylvia Hoeks, Ryan Gosling, Ana de Armas, Harrison Ford, Edward James Olmos

2D
11:50 15:10

Silver Scr

Blade Runner 2049

of Denis Villeneuve with Jared Leto, Robin Wright, Mackenzie Davis, Dave Bautista, Barkhad Abdi, David Dastmalchian, Sylvia Hoeks, Ryan Gosling, Ana de Armas, Harrison Ford, Edward James Olmos

2D
17:25 20:49

Victoria and Abdul

of Stephen Frears with Olivia Williams, Judi Dench, Michael Gambon, Eddie Izzard, Tim Pigott-Smith, Simon Callow, Adeel Akhtar, Fenella Woolgar, Julian Wadham

2D
10:30

Silver Scr;Subtitled

Hopster Showtime

Hopster Showtime

10:00

Toddler Ti

Days and Nights in the Forest (Aranyer Din Ratri)

Days and Nights in the Forest (Aranyer Din Ratri)

13:00

Silver Scr

The Man with a Movie Camera (Chelovek s kino-apparatom)

The Man with a Movie Camera (Chelovek s kino-apparatom)

16:00

Ad-Free;Silver Scr

Days and Nights in the Forest (Aranyer Din Ratri)

Days and Nights in the Forest (Aranyer Din Ratri)

18:30

Showtimes of Friday 20 October

Battle of the Sexes

of Jonathan Dayton with Emma Stone, Elisabeth Shue, Steve Carell, Natalie Morales, Jessica McNamee, Andrea Riseborough, Sarah Silverman, Alan Cumming, Martha MacIsaac, Eric Christian Olsen

2D
12:00

The Breadwinner

The Breadwinner

12:10

The Wages of Fear (Le Salaire de la peur)

The Wages of Fear (Le Salaire de la peur)

14:30

The Taste of Ink (Compte tes blessures)

The Taste of Ink (Compte tes blessures)

15:10

The Prince of Nothingwood (Le Prince de Nothingwood)

The Prince of Nothingwood (Le Prince de Nothingwood)

16:30

Amateurs in Space

Amateurs in Space

17:10

Julian Schnabel: A Private Portrait

Julian Schnabel: A Private Portrait

17:30

King of the Belgians

King of the Belgians

17:45

Short Film Program

Short Film Program

19:00

In Search of Colour: Kinemacolor Shorts

The Florida Project

The Florida Project

20:00

The New Fire

The New Fire

20:15

En zona hostil

En zona hostil

21:00

Buena Vista Social Club: Adios

Buena Vista Social Club: Adios

22:15

Short Film Program

Short Film Program

22:20

Shortfusion: HOPES & DREAMS

Rift (Rökkur)

Rift (Rökkur)

22:30

Showtimes from Saturday 21 October

Amateurs in Space

Amateurs in Space


Saturday 21 October
Short Film Program

Short Film Program


Saturday 21 October
Sunday 22 October
Monday 23 October
Tuesday 24 October
Wednesday 25 October
Thursday 26 October
The Breadwinner

The Breadwinner


Saturday 21 October
King of the Belgians

King of the Belgians


Saturday 21 October
The New Fire

The New Fire


Saturday 21 October
Buena Vista Social Club: Adios

Buena Vista Social Club: Adios


Sunday 22 October
The Florida Project

The Florida Project


Sunday 22 October
The Wages of Fear (Le Salaire de la peur)

The Wages of Fear (Le Salaire de la peur)


Sunday 22 October
The Taste of Ink (Compte tes blessures)

The Taste of Ink (Compte tes blessures)


Sunday 22 October
The Prince of Nothingwood (Le Prince de Nothingwood)

The Prince of Nothingwood (Le Prince de Nothingwood)


Sunday 22 October
Rift (Rökkur)

Rift (Rökkur)


Monday 23 October
We're Going on a Bear Hunt

We're Going on a Bear Hunt


Saturday 21 October
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant


Saturday 21 October
Tuesday 24 October
India in a Day

India in a Day


Saturday 21 October
Sunday 22 October
A157

A157


Saturday 21 October
Sunday 22 October
No Land's Song

No Land's Song


Saturday 21 October
Monday 23 October
Mildred Pierce (1945)

Mildred Pierce (1945)


Saturday 21 October
Monday 23 October
Resistance is Life

Resistance is Life


Saturday 21 October
Monday 23 October
Love, Cecil

Love, Cecil


Saturday 21 October
Monday 23 October
Casanova (1927)

Casanova (1927)


Saturday 21 October
Kati Kati

Kati Kati


Saturday 21 October
Kékszakállú

Kékszakállú


Saturday 21 October
Sunday 22 October
Electro-Pythagorus (a Portrait of Martin Bartlett)

Electro-Pythagorus (a Portrait of Martin Bartlett)


Saturday 21 October
A Fantastic Woman (Una mujer fantastica)

A Fantastic Woman (Una mujer fantastica)


Saturday 21 October
Monday 23 October
The Next Skin (La propera pell)

The Next Skin (La propera pell)


Saturday 21 October
Untitled (2017)

Untitled (2017)


Saturday 21 October
Tuesday 24 October
Wilderness

Wilderness


Saturday 21 October
Sunday 22 October
Tonight She Comes

Tonight She Comes


Saturday 21 October
Wednesday 25 October
Kinky Gerlinky

Kinky Gerlinky


Saturday 21 October
Unrest

of Jennifer Brea with Jennifer Brea, Omar Wasow, Jessica Taylor-Bearman
Documentary, Drama, History

Sunday 22 October
Moana

of Ron Clements, John Musker with Angela Finocchiaro, Raphael Gualazz
Action, Animation

Sunday 22 October
My Fair Lady (1964)

My Fair Lady (1964)


Sunday 22 October
Kate in Oz

Kate in Oz


Sunday 22 October
Shiraz (1928)

Shiraz (1928)


Sunday 22 October
The One-Eyed King (El rei borni)

The One-Eyed King (El rei borni)


Sunday 22 October
It's Not Yet Dark

It's Not Yet Dark


Sunday 22 October
Monday 23 October
Cause Of Death: Unknown

Cause Of Death: Unknown


Sunday 22 October
Tuesday 24 October
Einsamkeit und Sex und Mitleid

Einsamkeit und Sex und Mitleid


Sunday 22 October
Monday 23 October
Wonderstruck

Wonderstruck


Sunday 22 October
Tuesday 24 October
The Wound (Inxeba)

The Wound (Inxeba)


Sunday 22 October
Woman Men Yearn For, The (1929)

Woman Men Yearn For, The (1929)


Sunday 22 October
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer


Sunday 22 October
Tuesday 24 October
The Ballad of Shirley Collins

The Ballad of Shirley Collins


Sunday 22 October
Anishoara (Anisoara)

Anishoara (Anisoara)


Sunday 22 October
Wednesday 25 October
This is Our Land (Chez nous)

This is Our Land (Chez nous)


Sunday 22 October
Thursday 26 October
Fashionista

Fashionista


Sunday 22 October
The Lego Ninjago Movie

of Charlie Bean, Paul Fisher
Animation, Adventure, Action

Monday 23 October
Menashe

of Joshua Z Weinstein with Menashe Lustig, Yoel Falkowitz
Drama

Monday 23 October
Wednesday 25 October
The Red Balloon (Le Ballon rouge)

The Red Balloon (Le Ballon rouge)


Monday 23 October
Operation Syncopation

Operation Syncopation


Monday 23 October
Flicker + Pulse

Flicker + Pulse


Monday 23 October
Wednesday 25 October
Ratcatcher

Ratcatcher


Monday 23 October
Charulata - The Lonely Wife (1964)

Charulata - The Lonely Wife (1964)


Monday 23 October
Wulu

Wulu


Monday 23 October
The Truth (La verite)

The Truth (La verite)


Monday 23 October
Thursday 26 October
The Cinema Travellers

The Cinema Travellers


Monday 23 October
Thursday 26 October
BPM (Beats Per Minute) (120 battements par minute)

BPM (Beats Per Minute) (120 battements par minute)


Monday 23 October
Wednesday 25 October
The Red Circle (Le Cercle Rouge)

The Red Circle (Le Cercle Rouge)


Monday 23 October
Uncertain Glory (Incerta gloria)

Uncertain Glory (Incerta gloria)


Monday 23 October
Tuesday 24 October
The Battleship Island

The Battleship Island


Monday 23 October
Conditional Release

Conditional Release


Monday 23 October
Wednesday 25 October
Habit

Habit


Monday 23 October
The Eagle Huntress

of Otto Bell with Aisholpan Nurgaiv
Documentary

Tuesday 24 October
The Infamous Chalk Girl

The Infamous Chalk Girl


Tuesday 24 October
The Pruning Season

The Pruning Season


Tuesday 24 October
Thursday 26 October
Morvern Callar

Morvern Callar


Tuesday 24 October
The Cloud-Capped Star (Meghe Dhaka Tara) (1960)

The Cloud-Capped Star (Meghe Dhaka Tara) (1960)


Tuesday 24 October
In the Same Boat (En el mismo barco)

In the Same Boat (En el mismo barco)


Tuesday 24 October
Wednesday 25 October
The Square

The Square


Tuesday 24 October
Wednesday 25 October
Félicité

Félicité


Tuesday 24 October
The Desert Bride (La novia del desierto)

The Desert Bride (La novia del desierto)


Tuesday 24 October
Thursday 26 October
Ask the Sexpert

Ask the Sexpert


Tuesday 24 October
Thursday 26 October
Midnight Runners (cheong-nyeon-gyeong-chal)

Midnight Runners (cheong-nyeon-gyeong-chal)


Tuesday 24 October
Journeyman

Journeyman


Tuesday 24 October
Strangled (A martfui rém)

Strangled (A martfui rém)


Tuesday 24 October
Thursday 26 October
Well (Kut)

Well (Kut)


Tuesday 24 October
We Need to Talk About Kevin

of Lynne Ramsay with Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller, Rock Duer, Ursula Parker
Drama

Wednesday 25 October
Peppa Pig

Peppa Pig


Wednesday 25 October
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs


Wednesday 25 October
Psycho

Psycho


Wednesday 25 October
Mountains May Depart (Shan He Gu Ren)

Mountains May Depart (Shan He Gu Ren)


Wednesday 25 October
Thursday 26 October
Son of Sofia

Son of Sofia


Wednesday 25 October
Thursday 26 October
78/52: Hitchcock's Shower Scene

78/52: Hitchcock's Shower Scene


Wednesday 25 October
Vaya

Vaya


Wednesday 25 October
Manifesto

Manifesto


Wednesday 25 October
Loveless (Nelyubov)

Loveless (Nelyubov)


Wednesday 25 October
Thursday 26 October
The Net (Geumul)

The Net (Geumul)


Wednesday 25 October
The Forest of Lost Souls (A Floresta das Almas Perdidas)

The Forest of Lost Souls (A Floresta das Almas Perdidas)


Wednesday 25 October
The Red Turtle

of Michael Dudok de Wit
Animation

Thursday 26 October
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore


Thursday 26 October
A Sunday in Hell (En Forarsdag i Helvede)

A Sunday in Hell (En Forarsdag i Helvede)


Thursday 26 October
Surprise Film

Surprise Film


Thursday 26 October
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time


Thursday 26 October
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here


Thursday 26 October
The Housemaid: Co Hau Gai

The Housemaid: Co Hau Gai


Thursday 26 October