Picturehouse Central

13 Coventry Street, W1D 7DH, London

08712002000

Picturehouse Central

Showtimes of Thursday 18 April

Hellboy

of Neil Marshall with David Harbour, Milla Jovovich, Ian McShane, Daniel Dae Kim, Sasha Lane, Penelope Mitchell, Brian Gleeson, Sophie Okonedo, Alistair Petrie

2D
15:15

Reserved Seating;Silver Scr

Hellboy

of Neil Marshall with David Harbour, Milla Jovovich, Ian McShane, Daniel Dae Kim, Sasha Lane, Penelope Mitchell, Brian Gleeson, Sophie Okonedo, Alistair Petrie

2D
18:10 21:00

Reserved Seating

Mid90s

of Jonah Hill with Sunny Suljic, Katherine Waterston, Lucas Hedges, Na-kel Smith, Olan Prenatt, Gio Galicia, Ryder McLaughlin, Alexa Demie, Harmony Korine, Jerrod Carmichael, Fig Camila Abner, Liana Perlich, Ama Elsesser, Judah Estrella Borunda, Mecca Allen

2D
12:00 14:10 16:20

Reserved Seating;Silver Scr

Mid90s

of Jonah Hill with Sunny Suljic, Katherine Waterston, Lucas Hedges, Na-kel Smith, Olan Prenatt, Gio Galicia, Ryder McLaughlin, Alexa Demie, Harmony Korine, Jerrod Carmichael, Fig Camila Abner, Liana Perlich, Ama Elsesser, Judah Estrella Borunda, Mecca Allen

2D
19:00 21:25

Reserved Seating

Wild Rose

of Tom Harper with Jessie Buckley, Sophie Okonedo, Julie Walters, Jamie Sives, James Harkness, Ashley Shelton, Kacey Musgraves

2D
13:55

Reserved Seating;Silver Scr

Wild Rose

of Tom Harper with Jessie Buckley, Sophie Okonedo, Julie Walters, Jamie Sives, James Harkness, Ashley Shelton, Kacey Musgraves

2D
16:30

HOHSub;Reserved Seating;Silver Scr

Wild Rose

of Tom Harper with Jessie Buckley, Sophie Okonedo, Julie Walters, Jamie Sives, James Harkness, Ashley Shelton, Kacey Musgraves

2D
18:45 21:10

Reserved Seating

The Sisters Brothers

of Jacques Audiard with Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Riz Ahmed, Carol Kane, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Ian Reddington, Creed Bratton, Niels Arestrup, Aldo Maland, Aidan O'Hare, Nick Cornwall

2D
12:40

Reserved Seating;Silver Scr

The Sisters Brothers

of Jacques Audiard with Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Riz Ahmed, Carol Kane, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Ian Reddington, Creed Bratton, Niels Arestrup, Aldo Maland, Aidan O'Hare, Nick Cornwall

2D
18:20

Reserved Seating

Pet Sematary

of Dennis Widmyer, Kevin Kölsch with Jason Clarke, John Lithgow, Amy Seimetz

2D
21:15

Reserved Seating

The Keeper

of Marcus H. Rosenmüller with David Kross, Freya Mavor

2D
13:20

Reserved Seating;Silver Scr

Dumbo

of Tim Burton with Danny DeVito, Eva Green, Colin Farrell, Michael Keaton, Joseph Gatt, Alan Arkin, Sharon Rooney, Douglas Reith, Roshan Seth, Deobia Oparei

2D
12:30 16:10

Reserved Seating;Silver Scr

Out of Blue

of Carol Morley with Patricia Clarkson, Toby Jones, Mamie Gummer, Aaron Tveit, James Caan, Alyshia Ochse, Yolonda Ross, Tenea Intriago, Devyn A. Tyler, Jonathan Majors, Hakim Callender, Jacki Weaver

2D
13:35 16:00

Reserved Seating;Silver Scr

Out of Blue

of Carol Morley with Patricia Clarkson, Toby Jones, Mamie Gummer, Aaron Tveit, James Caan, Alyshia Ochse, Yolonda Ross, Tenea Intriago, Devyn A. Tyler, Jonathan Majors, Hakim Callender, Jacki Weaver

2D
18:50

Reserved Seating

Us

of Jordan Peele with Lupita Nyong'o, Winston Duke, Elisabeth Moss, Tim Heidecker, Shahadi Wright Joseph, Evan Alex, Yahya Abdul-Mateen II, Anna Diop, Kara Hayward, Duke Nicholson, Madison Curry

2D
16:05

Reserved Seating;Silver Scr

Us

of Jordan Peele with Lupita Nyong'o, Winston Duke, Elisabeth Moss, Tim Heidecker, Shahadi Wright Joseph, Evan Alex, Yahya Abdul-Mateen II, Anna Diop, Kara Hayward, Duke Nicholson, Madison Curry

2D
18:55 21:45

Reserved Seating

The White Crow

of Ralph Fiennes with Oleg Ivenko, Ralph Fiennes, Adèle Exarchopoulos, Sergei Polunin, Louis Hofmann, Olivier Rabourdin, Raphaël Personnaz, Chulpan Khamatova, Zach Avery, Yves Heck, Calypso Valois, Mar Sodupe, Nadezhda Markina

2D
15:30

Reserved Seating;Silver Scr

The White Crow

of Ralph Fiennes with Oleg Ivenko, Ralph Fiennes, Adèle Exarchopoulos, Sergei Polunin, Louis Hofmann, Olivier Rabourdin, Raphaël Personnaz, Chulpan Khamatova, Zach Avery, Yves Heck, Calypso Valois, Mar Sodupe, Nadezhda Markina

2D
21:10

Reserved Seating

Capernaum

of Nadine Labaki with Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Kawthar Al Haddad, Fadi Kamel Youssef, Nour el Husseini, Cedra Izam

2D
13:10

Reserved Seating;Silver Scr

Life of Brian

of Terry Jones with Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin, Terence Bayler, Carol Cleveland, Kenneth Colley, Neil Innes, Charles McKeown, John Young, Gwen Taylor, Sue Jones-Davies, John Case

2D
18:30

Reserved Seating

A Clockwork Orange

of Stanley Kubrick with Malcolm McDowell, Patrick Magee, Adrienne Corri, Michael Bates, Warren Clarke, James Marcus, Michael Tarn, Carl Duering, Paul Farrell, Miriam Karlin, Sheila Raynor, Aubrey Morris, Godfrey Quigley, Clive Francis, Richard Connaught

2D
20:45

Reserved Seating

Showtimes of Friday 19 April

Greta

of Neil Jordan with Chloë Grace Moretz, Isabelle Huppert, Maika Monroe, Zawe Ashton, Colm Feore, Stephen Rea, Parker Sawyers, Jessica Claire Preddy, Jane Perry, Angela Thompson Georgas, Jeff Hiller, Rosa Escoda, Graeme Thomas King, Hershel Blatt, Arthur Lee

2D
13:45 16:15 18:45 21:15

Reserved Seating

Red Joan

of Trevor Nunn with Judi Dench, Sophie Cookson, Tom Hughes, Tereza Srbová, Laurence Spellman, Kevin Fuller, Ciarán Owens, Stephen Campbell Moore, Ben Miles

2D
13:10 15:55 18:30 21:00

Reserved Seating

Dragged Across Concrete

of S. Craig Zahler with Mel Gibson, Vince Vaughn, Don Johnson, Jennifer Carpenter, Michael Jai White, Tory Kittles, Laurie Holden, Udo Kier, Liannet Borrego, Trezzo Mahoro, Fred Melamed, Andrew Dunbar, Giacomo Baessato, Primo Allon, Jenn Griffin

2D
12:40 16:05 19:30

Reserved Seating

Mid90s

of Jonah Hill with Sunny Suljic, Katherine Waterston, Lucas Hedges, Na-kel Smith, Olan Prenatt, Gio Galicia, Ryder McLaughlin, Alexa Demie, Harmony Korine, Jerrod Carmichael, Fig Camila Abner, Liana Perlich, Ama Elsesser, Judah Estrella Borunda, Mecca Allen

2D
13:00 16:55 19:10

Reserved Seating

Wild Rose

of Tom Harper with Jessie Buckley, Sophie Okonedo, Julie Walters, Jamie Sives, James Harkness, Ashley Shelton, Kacey Musgraves

2D
13:50 16:25 19:00 21:30

Reserved Seating

The Sisters Brothers

of Jacques Audiard with Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Riz Ahmed, Carol Kane, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Ian Reddington, Creed Bratton, Niels Arestrup, Aldo Maland, Aidan O'Hare, Nick Cornwall

2D
14:05 20:45

Reserved Seating

Out of Blue

of Carol Morley with Patricia Clarkson, Toby Jones, Mamie Gummer, Aaron Tveit, James Caan, Alyshia Ochse, Yolonda Ross, Tenea Intriago, Devyn A. Tyler, Jonathan Majors, Hakim Callender, Jacki Weaver

2D
15:40

Reserved Seating

Us

of Jordan Peele with Lupita Nyong'o, Winston Duke, Elisabeth Moss, Tim Heidecker, Shahadi Wright Joseph, Evan Alex, Yahya Abdul-Mateen II, Anna Diop, Kara Hayward, Duke Nicholson, Madison Curry

2D
13:05 18:15 21:10

Reserved Seating

The White Crow

of Ralph Fiennes with Oleg Ivenko, Ralph Fiennes, Adèle Exarchopoulos, Sergei Polunin, Louis Hofmann, Olivier Rabourdin, Raphaël Personnaz, Chulpan Khamatova, Zach Avery, Yves Heck, Calypso Valois, Mar Sodupe, Nadezhda Markina

2D
21:20

Reserved Seating

Capernaum

of Nadine Labaki with Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Kawthar Al Haddad, Fadi Kamel Youssef, Nour el Husseini, Cedra Izam

2D
15:15 18:00

Reserved Seating

Showtimes from Saturday 20 April

Greta

of Neil Jordan with Chloë Grace Moretz, Isabelle Huppert, Maika Monroe, Zawe Ashton, Colm Feore, Stephen Rea, Parker Sawyers, Jessica Claire Preddy, Jane Perry, Angela Thompson Georgas, Jeff Hiller, Rosa Escoda, Graeme Thomas King, Hershel Blatt, Arthur Lee
Thriller, Drama

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
Red Joan

of Trevor Nunn with Judi Dench, Sophie Cookson, Tom Hughes, Tereza Srbová, Laurence Spellman, Kevin Fuller, Ciarán Owens, Stephen Campbell Moore, Ben Miles
Thriller, Drama

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
Dragged Across Concrete

of S. Craig Zahler with Mel Gibson, Vince Vaughn, Don Johnson, Jennifer Carpenter, Michael Jai White, Tory Kittles, Laurie Holden, Udo Kier, Liannet Borrego, Trezzo Mahoro, Fred Melamed, Andrew Dunbar, Giacomo Baessato, Primo Allon, Jenn Griffin
Drama, Crime, Action, Thriller

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
The Goonies

of Richard Donner with Sean Astin, Josh Brolin, Jeff Cohen, Corey Feldman, Robert Davi, Kerri Green, Jonathan Ke Quan, Joe Pantoliano, Anne Ramsey, Martha Plimpton, Steve Antin, John Matuszak, Lupe Ontiveros, Mary Ellen Trainor, Keith Walker
Family, Adventure, Comedy

Sunday 21 April
Styx

Styx


Monday 22 April
Eighth Grade

of Bo Burnham with Elsie Fisher, Josh Hamilton, Emily Robinson, Jake Ryan, Daniel Zolghadri, Fred Hechinger, Imani Lewis, Luke Prael, Catherine Oliviere, Nora Mullins, Gerald W. Jones, Missy Yager, Shacha Temirov, Greg Crowe, Thomas J O'Reilly
Drama, Comedy

Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Avengers: Endgame

of Joe Russo, Anthony Russo with Josh Brolin, Chris Evans, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Pratt, Benedict Cumberbatch, Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Vin Diesel, Bradley Cooper, Dave Bautista, Zoe Saldana, Karen Gillan, Scarlett Johansson
Science Fiction, Action, Adventure

Wednesday 24 April
Thursday 25 April
Double Feature

Double Feature


Wednesday 24 April
The Sisters Brothers

of Jacques Audiard with Jake Gyllenhaal, Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Riz Ahmed, Carol Kane, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Ian Reddington, Creed Bratton, Niels Arestrup, Aldo Maland, Aidan O'Hare, Nick Cornwall
Western, Comedy, Crime

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
Capernaum

of Nadine Labaki with Zain Al Rafeea, Yordanos Shiferaw, Boluwatife Treasure Bankole, Kawthar Al Haddad, Fadi Kamel Youssef, Nour el Husseini, Cedra Izam
Drama

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
The Keeper

of Marcus H. Rosenmüller with David Kross, Freya Mavor
Drama, Slice of Life

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Us

of Jordan Peele with Lupita Nyong'o, Winston Duke, Elisabeth Moss, Tim Heidecker, Shahadi Wright Joseph, Evan Alex, Yahya Abdul-Mateen II, Anna Diop, Kara Hayward, Duke Nicholson, Madison Curry
Horror, Thriller

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
The White Crow

of Ralph Fiennes with Oleg Ivenko, Ralph Fiennes, Adèle Exarchopoulos, Sergei Polunin, Louis Hofmann, Olivier Rabourdin, Raphaël Personnaz, Chulpan Khamatova, Zach Avery, Yves Heck, Calypso Valois, Mar Sodupe, Nadezhda Markina
Drama

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
Mid90s

of Jonah Hill with Sunny Suljic, Katherine Waterston, Lucas Hedges, Na-kel Smith, Olan Prenatt, Gio Galicia, Ryder McLaughlin, Alexa Demie, Harmony Korine, Jerrod Carmichael, Fig Camila Abner, Liana Perlich, Ama Elsesser, Judah Estrella Borunda, Mecca Allen
Comedy, Drama

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
Out of Blue

of Carol Morley with Patricia Clarkson, Toby Jones, Mamie Gummer, Aaron Tveit, James Caan, Alyshia Ochse, Yolonda Ross, Tenea Intriago, Devyn A. Tyler, Jonathan Majors, Hakim Callender, Jacki Weaver
Drama, Crime

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April
Wild Rose

of Tom Harper with Jessie Buckley, Sophie Okonedo, Julie Walters, Jamie Sives, James Harkness, Ashley Shelton, Kacey Musgraves
Music, Comedy, Drama

Saturday 20 April
Sunday 21 April
Monday 22 April
Tuesday 23 April
Wednesday 24 April
Thursday 25 April