The Showroom

15 Paternoster Row, S1 2BX, Sheffield

01142757727

The Showroom

Showtimes of Monday 21 May

Jeune Femme

of Léonor Serraille with Nathalie Richard, Grégoire Monsaingeon, Laetitia Dosch, Audrey Bonnet, Erika Sainte, Souleymane Seye Ndiaye, Léonie Simaga, Lilas-Rose Gilberti-Poisot

2D
13:15 18:15
Redoubtable

of Michel Hazanavicius with Stacy Martin, Louis Garrel, Bérénice Bejo, Grégory Gadebois, Tanya Lopert, Micha Lescot, Louise Legendre, Jean-Pierre Mocky, Félix Kysyl, Emmanuele Aita, Eva Chico, Quentin Dolmaire, Nicolas Dussaut, Romain Goupil, Lola Ingrid Le Roch

2D
11:00 15:30
The Young Karl Marx

of Raoul Peck with Hans-Uwe Bauer, Rolf Kanies, Hannah Steele, Wiebke Adam, August Diehl, Aran Bertetto, Olivier Gourmet, Niels-Bruno Schmidt, Marie Meinzenbach, Ivan Franěk, Vicky Krieps, Alexander Scheer, Ulrich Brandhoff, Peter Benedict, Stefan Konarske

2D
13:50
Mary and the witch's flower

of Hiromasa Yonebayashi with Jirô Satô, Shinobu Ōtake, Hikari Mitsushima, Ken'ichi Endô, Yuki Amami, Fumiyo Kohinata, Eri Watanabe, Hana Sugisaki

2D
13:00
Lean on Pete

of Andrew Haigh with Chloë Sevigny, Amy Seimetz, Lewis Pullman, Justin Rain, Bob Olin, Julia Prud'homme, Rachael Perrell Fosket, Thomas Mann, Travis Fimmel, Steve Buscemi, Steve Zahn, Frank Gallegos, Francisco Diego Garcia, Charlie Plummer, Alison Elliott

2D
17:45
Tully

of Jason Reitman with Mark Duplass, Mackenzie Davis, Charlize Theron, Maddie Dixon-Poirier, Ron Livingston, Elaine Tan, Bella Star Choy, Lia Frankland, Asher Miles Fallica, Colleen Wheeler

2D
20:40
Funny Cow

of Adrian Shergold with Hannah Walters, Lindsey Coulson, Stephen Graham, Alun Armstrong, Dominic Brunt, Maxine Peake, Tony Pitts, Paddy Considine, Macy Shackleton, Tom Gibbons, Christine Bottomley, Diane Morgan, Hebe Beardsall, Kevin Eldon, Ashton Steele

2D
15:45 20:35
A Gentle Creature

of Sergey Loznitsa with Vasilina Makovtseva, Liya Akhedzhakova, Sergueï Fiodorov, Boris Kamorzin, Sergey Kolesov, Alisa Kravcova, Dmitri Bykovsky, Sergeï Kolesov, Nikolaj Kolâda, Svetlana Kolesova, Konstantin Itunin, Marina Kleshcheva, Valeriu Andriuta, Alexander Zamuraev

2D
20:15
That Good Night

That Good Night

13:10 15:25 20:30
The Old Dark House (1932)

The Old Dark House (1932)

16:30
Even When I Fall

Even When I Fall

18:00
Cries and Whispers (Viskningar och rop)

Cries and Whispers (Viskningar och rop)

18:30

Showtimes of Tuesday 22 May

Jeune Femme

of Léonor Serraille with Nathalie Richard, Grégoire Monsaingeon, Laetitia Dosch, Audrey Bonnet, Erika Sainte, Souleymane Seye Ndiaye, Léonie Simaga, Lilas-Rose Gilberti-Poisot

2D
15:45 20:45
Redoubtable

of Michel Hazanavicius with Stacy Martin, Louis Garrel, Bérénice Bejo, Grégory Gadebois, Tanya Lopert, Micha Lescot, Louise Legendre, Jean-Pierre Mocky, Félix Kysyl, Emmanuele Aita, Eva Chico, Quentin Dolmaire, Nicolas Dussaut, Romain Goupil, Lola Ingrid Le Roch

2D
12:45
The Young Karl Marx

of Raoul Peck with Hans-Uwe Bauer, Rolf Kanies, Hannah Steele, Wiebke Adam, August Diehl, Aran Bertetto, Olivier Gourmet, Niels-Bruno Schmidt, Marie Meinzenbach, Ivan Franěk, Vicky Krieps, Alexander Scheer, Ulrich Brandhoff, Peter Benedict, Stefan Konarske

2D
15:25
Mary and the witch's flower

of Hiromasa Yonebayashi with Jirô Satô, Shinobu Ōtake, Hikari Mitsushima, Ken'ichi Endô, Yuki Amami, Fumiyo Kohinata, Eri Watanabe, Hana Sugisaki

2D
15:15
Lean on Pete

of Andrew Haigh with Chloë Sevigny, Amy Seimetz, Lewis Pullman, Justin Rain, Bob Olin, Julia Prud'homme, Rachael Perrell Fosket, Thomas Mann, Travis Fimmel, Steve Buscemi, Steve Zahn, Frank Gallegos, Francisco Diego Garcia, Charlie Plummer, Alison Elliott

2D
13:20
Tully

of Jason Reitman with Mark Duplass, Mackenzie Davis, Charlize Theron, Maddie Dixon-Poirier, Ron Livingston, Elaine Tan, Bella Star Choy, Lia Frankland, Asher Miles Fallica, Colleen Wheeler

2D
13:15
Funny Cow

of Adrian Shergold with Hannah Walters, Lindsey Coulson, Stephen Graham, Alun Armstrong, Dominic Brunt, Maxine Peake, Tony Pitts, Paddy Considine, Macy Shackleton, Tom Gibbons, Christine Bottomley, Diane Morgan, Hebe Beardsall, Kevin Eldon, Ashton Steele

2D
13:20 18:10
A Gentle Creature

of Sergey Loznitsa with Vasilina Makovtseva, Liya Akhedzhakova, Sergueï Fiodorov, Boris Kamorzin, Sergey Kolesov, Alisa Kravcova, Dmitri Bykovsky, Sergeï Kolesov, Nikolaj Kolâda, Svetlana Kolesova, Konstantin Itunin, Marina Kleshcheva, Valeriu Andriuta, Alexander Zamuraev

2D
17:40
That Good Night

That Good Night

16:15 18:30 20:45
The Old Dark House (1932)

The Old Dark House (1932)

20:00
Even When I Fall

Even When I Fall

20:45

Showtimes from Wednesday 23 May

The Curse of the Were-Rabbit

of Steve Box, Nick Park with Peter Sallis, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Nicholas Smith, Liz Smith, John Thomson, Vincent Ebrahim, Geraldine McEwan, Edward Kelsey, Dicken Ashworth, Robert Horvath, Pete Atkin, Noni Lewis, Ben Whitehead, Christopher Fairbank
Adventure, Animation, Comedy, Family

Wednesday 23 May
The Living Dead Man (Feu Mathias Pascal)

The Living Dead Man (Feu Mathias Pascal)


Wednesday 23 May
The Young Karl Marx

of Raoul Peck with Hans-Uwe Bauer, Rolf Kanies, Hannah Steele, Wiebke Adam, August Diehl, Aran Bertetto, Olivier Gourmet, Niels-Bruno Schmidt, Marie Meinzenbach, Ivan Franěk, Vicky Krieps, Alexander Scheer, Ulrich Brandhoff, Peter Benedict, Stefan Konarske
History, Drama

Thursday 24 May
A Gentle Creature

of Sergey Loznitsa with Vasilina Makovtseva, Liya Akhedzhakova, Sergueï Fiodorov, Boris Kamorzin, Sergey Kolesov, Alisa Kravcova, Dmitri Bykovsky, Sergeï Kolesov, Nikolaj Kolâda, Svetlana Kolesova, Konstantin Itunin, Marina Kleshcheva, Valeriu Andriuta, Alexander Zamuraev
Drama

Wednesday 23 May
Thursday 24 May
Redoubtable

of Michel Hazanavicius with Stacy Martin, Louis Garrel, Bérénice Bejo, Grégory Gadebois, Tanya Lopert, Micha Lescot, Louise Legendre, Jean-Pierre Mocky, Félix Kysyl, Emmanuele Aita, Eva Chico, Quentin Dolmaire, Nicolas Dussaut, Romain Goupil, Lola Ingrid Le Roch
Romance, Drama

Wednesday 23 May
Thursday 24 May
Mary and the witch's flower

of Hiromasa Yonebayashi with Jirô Satô, Shinobu Ōtake, Hikari Mitsushima, Ken'ichi Endô, Yuki Amami, Fumiyo Kohinata, Eri Watanabe, Hana Sugisaki
Fantasy, Adventure, Animation

Thursday 24 May
Lean on Pete

of Andrew Haigh with Chloë Sevigny, Amy Seimetz, Lewis Pullman, Justin Rain, Bob Olin, Julia Prud'homme, Rachael Perrell Fosket, Thomas Mann, Travis Fimmel, Steve Buscemi, Steve Zahn, Frank Gallegos, Francisco Diego Garcia, Charlie Plummer, Alison Elliott
Drama, Adventure

Thursday 24 May
Funny Cow

of Adrian Shergold with Hannah Walters, Lindsey Coulson, Stephen Graham, Alun Armstrong, Dominic Brunt, Maxine Peake, Tony Pitts, Paddy Considine, Macy Shackleton, Tom Gibbons, Christine Bottomley, Diane Morgan, Hebe Beardsall, Kevin Eldon, Ashton Steele
Drama, Comedy

Thursday 24 May
Tully

of Jason Reitman with Mark Duplass, Mackenzie Davis, Charlize Theron, Maddie Dixon-Poirier, Ron Livingston, Elaine Tan, Bella Star Choy, Lia Frankland, Asher Miles Fallica, Colleen Wheeler
Comedy

Thursday 24 May
Jeune Femme

of Léonor Serraille with Nathalie Richard, Grégoire Monsaingeon, Laetitia Dosch, Audrey Bonnet, Erika Sainte, Souleymane Seye Ndiaye, Léonie Simaga, Lilas-Rose Gilberti-Poisot
Drama

Wednesday 23 May
Thursday 24 May
The Old Dark House (1932)

The Old Dark House (1932)


Wednesday 23 May
Thursday 24 May
That Good Night

That Good Night


Wednesday 23 May
Thursday 24 May
Even When I Fall

Even When I Fall


Wednesday 23 May
Thursday 24 May
Cries and Whispers (Viskningar och rop)

Cries and Whispers (Viskningar och rop)


Thursday 24 May